Szerződés, bér, adózás – minden, amit a nyári diákfoglalkoztatásról tudnod kellbályokat
A nyári gyakorlat remek lehetőség a középiskolás diákoknak arra, hogy valódi munkahelyi tapasztalatot szerezzenek. De mit tehet egy vállalkozás, ha nem szerepel a duális képzőhelyek nyilvántartásában? Lehet-e így is foglalkoztatni tanulókat, és ha igen, milyen szerződéssel, bérrel és adózással? A szakképzési munkaszerződés lényege, hogy munkaviszony jön létre a tanuló és a duális képzőhely között. A …
Proactive Business Zrt.

A nyári gyakorlat remek lehetőség a középiskolás diákoknak arra, hogy valódi munkahelyi tapasztalatot szerezzenek. De mit tehet egy vállalkozás, ha nem szerepel a duális képzőhelyek nyilvántartásában? Lehet-e így is foglalkoztatni tanulókat, és ha igen, milyen szerződéssel, bérrel és adózással?
A szakképzési munkaszerződés lényege, hogy munkaviszony jön létre a tanuló és a duális képzőhely között. A jogszabály szerint (2019. évi LXXX. törvény) azonban csak olyan cég köthet ilyen szerződést, amely duális képzőhelyként szerepel a nyilvántartásban.
Mi a helyzet azokkal a vállalkozásokkal, amelyek nem regisztráltak duális képzőhelyként?
Alapvetően ők nem köthetnek szakképzési munkaszerződést. Van azonban kivétel: ha a diák egyébként is dolgozik a cégnél – például már munkaviszonyban áll –, és a cég tevékenysége kapcsolódik a diák szakmájához, akkor ott is teljesítheti a szakmai gyakorlatát. Ebben az esetben a meglévő munkaszerződést módosítják, nem külön szakképzési munkaszerződést kötnek.
Fontos tudni, hogy ebben az esetben nem járnak a szakképzési munkaszerződéshez kapcsolódó adókedvezmények, és a munkáltatónak a duális képzőhelyekre vonatkozó szabályokat kell betartania.
Bér és adózás – mit kell fizetni a diáknak és az államnak?
A tanuló munkájáért fizetendő bér mértékét rendelet szabályozza. A jelenlegi szabályok alapján a havi díjazás 100 000 Ft és 168 000 Ft között mozoghat, amit a tanuló szakmai tudása és tanulmányi eredményei befolyásolhatnak.
Jó hír: ez a juttatás – a minimálbér mértékéig – adómentes. Tehát akár 168 000 forint is adómentesen adható, ha ez a szakképzési munkaszerződés keretében történik.
További könnyítés, hogy a cégnek nem kell szociális hozzájárulási adót (szocho) fizetnie ebben az esetben, és adókedvezmény is érvényesíthető, ha a szerződés minden előírásnak megfelel.
Egyéb juttatások és kötelezettségek
A tanulót megilletik azok a juttatások is, amelyeket a cégnél hasonló munkakörben dolgozók kapnak. Ha a diák igazolatlanul hiányzik, ezek a juttatások arányosan csökkenthetők.
A nyári diákmunka nem csak a fiataloknak lehet előnyös, hanem a cégeknek is – de csak akkor, ha minden szabályt betartanak. Érdemes előre tájékozódni arról, hogy a vállalkozás jogosult-e szakképzési munkaszerződésre, vagy más foglalkoztatási formát kell választani. Így elkerülhetők a kellemetlen meglepetések, és valóban mindenki jól járhat a nyári gyakorlat alatt.