PROAB News

november 13. -

EUR 409,87

USD 385,69

Felmondás táppénzen lévő munkavállalónak: Milyen jogai vannak a munkavállalónak?

Képzeljük el a következő helyzetet: egy munkavállaló betegen fekszik otthon, amikor csenget a postás, és átadja neki a munkáltató levelét. A levél tartalma megdöbbenti: „Az Ön munkaviszonyát felmondással megszüntetem.” Jogszerű volt a munkáltató eljárása? Mikor szűnik meg a munkaviszony? Hatályosul-e a felmondás, ha a postai kézbesítés napjával a háziorvos keresőképtelen állományba veszi a munkavállalót?

Tévhit a keresőképtelenség védőhatásáról

Sokan még mindig azt hiszik, hogy a keresőképtelenség megmentheti a munkavállalót a felmondástól. A régi Munka Törvénykönyve (1992. évi XXII. törvény) szerint valóban tilos volt a keresőképtelen munkavállaló munkaviszonyának megszüntetése. Emiatt a munkáltatók gyakran tartottak attól, hogy a felmondás szándéka kiszivárog, és a munkavállaló „beteget jelent” a közlés előtt.

Az új szabályok

A hatályos szabályok szerint a felmondás közölhető keresőképtelenség idején is, legyen szó betegségről, beteg gyermek ápolásáról vagy hozzátartozó gondozásáról. Azonban a felmondási idő csak ezen állapotok megszűnése után kezdődhet, betegség esetén legkésőbb a betegszabadság lejártát követő egy év múltával. Így a munkáltató nem tudja megjelölni a felmondási idő kezdetét és végét, csak azt, hogy az a tilalmi időszak után indul.

Csoportos létszámcsökkentés

Csoportos létszámcsökkentés esetén ezek a szabályok akkor alkalmazhatók, ha a keresőképtelenség a munkáltató döntésének tájékoztatásakor már fennáll. A tájékoztatást a munkáltató 30 nappal a felmondás előtt köteles megadni.

Közlés időpontja és hatása

A keresőképtelenség csak akkor halasztja a felmondási idő kezdetét, ha az már a felmondás közlésekor fennállt. Ha a munkavállaló a felmondás után lesz keresőképtelen, az nem befolyásolja a felmondási idő tartamát. A felmondási idő ilyenkor is lejár, és a munkaviszony megszűnik, függetlenül attól, hogy a munkavállaló táppénzen van-e.

Esettanulmány: Kúria döntése

A Kúria egy 2018-as döntésében megerősítette, hogy a felmondási idő kezdete a felmondás közlésének napján fennálló körülményekhez igazodik. Az ügyben egy munkavállaló felmondási idejét keresőképtelensége miatt késleltették, mivel a felmondás közlésének napján már betegállományban volt.

Azonnali hatályú felmondás és közös megegyezés

A betegség miatti keresőképtelenség alatt az azonnali hatályú felmondásnak és a közös megegyezésnek nincs akadálya. Az azonnali hatályú felmondás esetén a munkaviszony a közlés napján megszűnik, míg közös megegyezés esetén a megszűnés időpontja a felek megállapodásán múlik.

Összegzés

A keresőképtelen munkavállaló felmondása lehetséges, de a felmondási idő csak a keresőképtelenség megszűnése után indul. Fontos, hogy a munkáltató és a munkavállaló is tisztában legyen a jogaikkal és kötelezettségeikkel, hogy elkerüljék a jogi vitákat és félreértéseket. A Kúria eseti döntései segíthetnek a pontos értelmezésben és alkalmazásban.


Ez is érdekelhet

További hírek

Vedd fel velünk a kapcsolatot

Amennyiben felkeltettük az érdeklődésedet, akkor az alábbi elérhetőségeken jelentkezhetsz konzultációra

Jelentkezem konzultációra