PROAB News

május 21. -

EUR 402,60

USD 355,56

Óradíj vagy napi keret? Hogyan érdemes elszámolni az egyszerűsített foglalkoztatásban

Az egyszerűsített foglalkoztatásban gyakran felmerül a kérdés, hogy a munkáltatónak kell-e figyelnie az óradíj felső határára, vagy elegendő a napi mentesített keret betartása. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a vonatkozó jogszabályokat és választ adunk arra, hogy például egy heti pár órára alkalmazott takarító esetében hogyan kell kezelni az óradíj és a napi bér kérdését. Az egyszerűsített …

Egyszerűsített foglalkoztatás

Az egyszerűsített foglalkoztatásban gyakran felmerül a kérdés, hogy a munkáltatónak kell-e figyelnie az óradíj felső határára, vagy elegendő a napi mentesített keret betartása. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a vonatkozó jogszabályokat és választ adunk arra, hogy például egy heti pár órára alkalmazott takarító esetében hogyan kell kezelni az óradíj és a napi bér kérdését.

Az egyszerűsített foglalkoztatás kereteit a 2010. évi LXXV. törvény (Efotv.) és a 2012. évi I. törvény, azaz a Munka Törvénykönyve (Mt.) szabályozza. Ezek alapján fontos tisztázni, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásban az óradíj mértéke önmagában nem meghatározó a bér megállapításában.

A leglényegesebb szabály, hogy az egyszerűsített foglalkoztatásból származó jövedelem – ami a kifizetett nettó munkabér 100%-a – nem haladhatja meg a napi mentesített keretösszeget. Ez a keret az adott napra járó kötelező legkisebb munkabér vagy garantált bérminimum 130%-ának megfelelő összeg, melyet az egyszerűsített foglalkoztatásban ledolgozott napok száma szerint kell számítani.

Például egy takarító heti kétszer, alkalmanként három órára van bejelentve, és óradíja 3 000 Ft. Ilyen esetben az óradíj önmagában nem szab határt a munkabérnek, hanem a napi mentesített keretösszeg a döntő. Az, hogy egy adott munkanapon kevesebb vagy több órát dolgozik, nem változtatja meg a napi keret összegét, amelyet nem léphet túl a munkáltató.

Fontos, hogy a munkaidő – például egy takarító esetében – lehet kevesebb is, mint négy óra, az Efotv. nem ír elő minimális óraszámot egyszerűsített foglalkoztatásban. Így 3 vagy akár 2 órás napi munkavégzés is teljesen elfogadott.

Az egyszerűsített foglalkoztatás esetében a munkáltatók számára a legfontosabb szabály a napi mentesített keret betartása, nem pedig az óradíj felső határa. Ez a rugalmasság lehetőséget ad arra, hogy akár rövid munkaidő esetén is a napi keretösszeget kifizessék, így egyszerűbbé téve a foglalkoztatás adminisztrációját. Amennyiben kérdése van az egyszerűsített foglalkoztatás szabályaival kapcsolatban, érdemes jogi szakértőhöz fordulni, hogy a bérfizetés és az adminisztráció is mindig a hatályos jogszabályok szerint történjen.


Ez is érdekelhet

További hírek

Vedd fel velünk a kapcsolatot

Amennyiben felkeltettük az érdeklődésedet, akkor az alábbi elérhetőségeken jelentkezhetsz konzultációra

Jelentkezem konzultációra