Végrehajtás 2025-től: több pénz marad az adósoknál?
2025. július 1-től jelentős módosítások lépnek életbe a munkabérből történő letiltásokkal kapcsolatban. Ezek a változások különösen azokat érintik, akik családi adókedvezményt vesznek igénybe, vagy végrehajtás alatt állnak. De mit is jelentenek ezek az új szabályok a gyakorlatban? A legfontosabb újítás, hogy 2025. július 1-jétől a családi adókedvezmény – valamint a járulékkedvezmény – mértékével megnövelt jövedelmet …
Proactive Business Zrt.

2025. július 1-től jelentős módosítások lépnek életbe a munkabérből történő letiltásokkal kapcsolatban. Ezek a változások különösen azokat érintik, akik családi adókedvezményt vesznek igénybe, vagy végrehajtás alatt állnak. De mit is jelentenek ezek az új szabályok a gyakorlatban?
A legfontosabb újítás, hogy 2025. július 1-jétől a családi adókedvezmény – valamint a járulékkedvezmény – mértékével megnövelt jövedelmet nem lehet figyelembe venni a letiltás alapjaként. Vagyis ha valaki például gyermeket nevel, és ez alapján kedvezményre jogosult, akkor az ennek köszönhetően megemelkedett nettó bér nem csökkenthető végrehajtással. Ez az összeg teljes egészében az adósnál marad.
Fontos azonban tudni, hogy ez az új szabály csak azokra az eljárásokra vonatkozik, amelyek 2025. július 1-jén vagy azt követően indulnak. A korábban megkezdett ügyekben továbbra is beleszámít a kedvezmény a letiltás alapjába.
További pozitív változás, hogy az a jövedelemrész, amely mentes a levonás alól, jelentősen emelkedik. A korábbi fix 60.000 forintos összeg helyett 2025-től a minimálbér nettó összegének 60%-a számít védett résznek. Ez az idei adatok szerint 116.029 forint, amit minden végrehajtás alatt álló személynek garantáltan meg kell kapnia.
Továbbra is érvényes az a szabály, hogy ha a levonás után az adósnak járó összeg meghaladja a 200.000 forintot, akkor a 200.000 forint feletti rész korlátozás nélkül végrehajtható. A családi kedvezmény ebben az esetben sem játszik szerepet a számításnál – tehát a 200.000 forintos küszöb feletti jövedelem elvonható, ha az eljárás az új szabályozás hatálybalépése után indul.
A friss szabályozás célja, hogy nagyobb védelmet biztosítson a családos adósoknak, és csökkentse a végrehajtások szociális kockázatát. Az új rendszer biztosítja, hogy a megélhetéshez szükséges minimális jövedelem ne kerüljön veszélybe.