PROAB News

február 5. -

EUR 406,29

USD 390,48

Alanyi adómentesség 2025: Értékhatár-emelés

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) friss tájékoztatása szerint 2025. január 1-jétől az alanyi adómentesség választására jogosító értékhatár 12 millió forintról 18 millió forintra emelkedik. Ez az új szabályozás visszamenőleg is alkalmazható, így azok a vállalkozók is élhetnek vele, akik korábban elérték a korábbi 12 milliós határt.

De mit is jelent ez pontosan a vállalkozások számára? Kik választhatják az alanyi adómentességet, és milyen határidőket kell figyelembe venni? Nézzük a legfontosabb tudnivalókat!

Mikor választható az alanyi adómentesség 2025-ben?

Az alanyi adómentesség 2025-ben akkor választható, ha a vállalkozás:

2024-ben ténylegesen nem lépte át a 18 millió forintos bevételi értékhatárt,

2025-ben várhatóan sem fogja meghaladni a 18 millió forintot.

Jó hír! Ha egy vállalkozás 2023-ban vagy 2024-ben túllépte a korábbi 12 millió forintos értékhatárt, a változás miatt 2025-re mégis választhatja az alanyi adómentességet – függetlenül attól, hogy korábban elvesztette ezt a lehetőséget.

Meddig és hogyan lehet bejelenteni az alanyi adómentességet?

Határidő: 2025. február 28.

A vállalkozásoknak 2025. február 28-ig van lehetőségük arra, hogy a NAV-nál nyilatkozatot tegyenek az alanyi adómentesség választásáról.

Hogyan lehet benyújtani a nyilatkozatot?

Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA) felületén, vagy

A NAV által rendszeresített adat- és változásbejelentő nyomtatványon.

Fontos! Ha egy vállalkozás már korábban, a korábbi szabályok alapján 2025-re is alanyi adómentességet választott, nincs további teendője, csupán figyelnie kell a megemelt, 18 millió forintos új értékhatárt.

Újonnan induló vállalkozásokra milyen szabályok vonatkoznak?

Ha egy vállalkozás 2025 folyamán kezdi meg tevékenységét, akkor a 18 millió forintos értékhatárt időarányosan kell figyelembe vennie.

Példa:

Egy vállalkozás júliusban indul, ekkor számára az éves 18 milliós határ helyett kb. 9 millió forint lesz az időarányos határ, amit nem léphet át.

Mit kell tenni a korábban kibocsátott számlákkal?

Ha egy vállalkozás 2025 elején még nem volt alanyi adómentes, de utólag visszamenőlegesen választotta azt, akkor a már kibocsátott számlákat módosítani kell, ha azok:

0%, 5%, 18% vagy 27% áfát tartalmaznak,

Közösségen belüli adómentes termékértékesítésről szóltak,

Belföldi fordított adózás hatálya alá tartoztak.

Határidő: A módosítást észszerű időn belül – jellemzően 8 napon belül – kell elvégezni, és erről számlaadat-szolgáltatást is kell teljesíteni a NAV felé.

Jó tudni! Ha egy vállalkozás 2025. február 28-ig nyilatkozik az alanyi adómentességről, az az egész évre visszamenőlegesen is érvényes lesz.

Hogyan hat ez az áfa-bevallásra és az adólevonásra?

Ha egy vállalkozás az alanyi adómentesség visszamenőleges választása előtt már nyújtott be áfa-bevallást és gyakorolta az adólevonási jogot, akkor ezt visszamenőlegesen korrigálnia kell.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Ha az áfa-bevallás benyújtása előtt módosították a számlákat, nincs további teendő.

Ha az áfa-bevallás már elkészült, akkor önellenőrzés szükséges.

Mi történik, ha egy vállalkozás korábban pénzforgalmi elszámolást választott?

Azok a vállalkozások, amelyek 2025-re pénzforgalmi áfát választottak, de később mégis az alanyi adómentesség mellett döntenek, visszamenőlegesen elveszítik a pénzforgalmi elszámolás lehetőségét.


Ha szeretnéd kihasználni az alanyi adómentesség új értékhatárát, és biztosítani, hogy vállalkozásod megfeleljen az aktuális adószabályoknak, vedd fel velünk a kapcsolatot egy személyre szabott konzultációért!


Ez is érdekelhet

További hírek

Vedd fel velünk a kapcsolatot

Amennyiben felkeltettük az érdeklődésedet, akkor az alábbi elérhetőségeken jelentkezhetsz konzultációra

Jelentkezem konzultációra