Webáruházak és digitális szolgáltatások akadálymentesítése: új szabályok június 28-tól
2025. június 28-tól a digitális akadálymentesítés kötelező lesz a legtöbb gazdasági szereplő számára, akik infokommunikációs termékeket vagy digitális szolgáltatásokat kínálnak. Az új törvény célja, hogy az online és digitális termékek, szolgáltatások mindenki számára, így a fogyatékkal élők számára is könnyen hozzáférhetőek és használhatóak legyenek. De pontosan kikre vonatkoznak ezek a szabályok, és milyen lépéseket kell …
Proactive Business Zrt.

2025. június 28-tól a digitális akadálymentesítés kötelező lesz a legtöbb gazdasági szereplő számára, akik infokommunikációs termékeket vagy digitális szolgáltatásokat kínálnak. Az új törvény célja, hogy az online és digitális termékek, szolgáltatások mindenki számára, így a fogyatékkal élők számára is könnyen hozzáférhetőek és használhatóak legyenek. De pontosan kikre vonatkoznak ezek a szabályok, és milyen lépéseket kell megtenniük a vállalkozásoknak?
A 2022-ben elfogadott törvény és végrehajtási rendelete egyaránt előírja, hogy a 2025. június 28-a után piacra kerülő digitális termékeknek és szolgáltatásoknak meg kell felelniük az akadálymentességi követelményeknek. Ez a szabályozás érinti azokat a vállalkozásokat, amelyek okostelefonokat, számítógépeket, táblagépeket, ATM-eket vagy online szolgáltatásokat, például weboldalakat, e-kereskedelmi platformokat, banki és telefonos szolgáltatásokat kínálnak.
A már forgalomban lévő termékek és szolgáltatások esetében van egy átmeneti, türelmi időszak 2030. június 28-ig, amely alatt a gazdasági szereplőknek alkalmazkodniuk kell az új előírásokhoz.
Az akadálymentesítés lényege, hogy a digitális és fizikai termékek, valamint online szolgáltatások használata ne akadályozza a fogyatékkal élőket. Ennek érdekében például biztosítani kell a megfelelő kontrasztot a szöveg és háttér között, az alternatív szövegeket a képekhez, az állítható betűméretet és sorközt, valamint a többféle érzékszervi csatornán keresztüli tájékoztatást.
A szolgáltatók kötelesek elvégezni az akadálymentességi megfelelőség vizsgálatát és ezt dokumentálni. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy részletesen le kell írniuk, miként teljesítik az előírásokat. Az online fejlesztőknek különösen oda kell figyelniük az érthető nyelvezet használatára és a biometrikus azonosítás, elektronikus aláírás vagy online fizetés akadálymentesítésére.
A termékek forgalmazóinak is felelősségük van: a termékeken meg kell jelennie a CE-jelzésnek, és mellé kell csatolni az akadálymentesített használati útmutatót és biztonsági információkat. Ha a termék nem felel meg, addig nem hozható forgalomba, amíg a hibákat nem javítják.
Fontos ugyanakkor, hogy a szabályok alkalmazása során figyelembe veszik a gazdasági szereplők terhelhetőségét. Csak akkor írható elő az akadálymentesítés, ha az nem jelent aránytalan terhet, és nem változtatja meg alapvetően a termék vagy szolgáltatás lényegét. Ha valaki ezt a mentességet szeretné igénybe venni, erről írásbeli értékelést kell készítenie és a hatóságokat is tájékoztatnia kell – kivéve a mikrovállalkozásokat.
Az ellenőrzések június 28-tól több hatóság által indulnak, attól függően, melyik piacról van szó: fogyasztóvédelem, NMHH, közlekedési hatóságok és mások vizsgálhatják az akadálymentességi megfelelést. Hiányosságok esetén akár a nettó árbevétel 5%-ának megfelelő bírság is kiszabható, és termékeknél a forgalomból való kivonás is előfordulhat.
Bár a szabályozás elsőre sok plusz feladatnak tűnhet, az akadálymentesítés jelentős előnyökkel jár: nemcsak a fogyatékkal élők számára teszi hozzáférhetővé az online szolgáltatásokat, hanem általánosságban javítja a felhasználói élményt, egyszerűbbé és felhasználóbarátabbá teszi a vásárlást mindenki számára. A fejlesztések tehát hosszú távon versenyelőnyt és több elégedett ügyfelet eredményeznek.
Az akadálymentesítés tehát 2025. június 28-tól már nem csak ajánlás, hanem kötelezettség, amely jelentős változásokat hoz az online és digitális szolgáltatások piacán. Fontos, hogy a vállalkozások időben felkészüljenek, elvégezzék az akadálymentességi értékelést, és szükség esetén fejlesztéseket hajtsanak végre. Ezzel nemcsak a jogszabályoknak tesznek eleget, de szélesebb ügyfélkörhöz juthatnak el.