PROAB News

április 19. -

EUR 407,65

USD 358,25

Magyar–amerikai állampolgár távmunkában: hol és hogyan kell adózni?

Magyar lakcím, amerikai tartózkodás, magyar megbízás – mi történik adózási szempontból ebben a hibrid helyzetben? Egyre több magyar–amerikai kettős állampolgár vállal távmunkát magyar cégeknél, ám a jövedelem adókezelése különösen összetett, ha nincs nemzetközi adóegyezmény a két ország között. Cikkünk segít eligazodni a legfontosabb bevallási és adófizetési szabályok között. Hol számít adókötelesnek a jövedelem? Ha egy …

usa-magyarország kettős adóztatás

Magyar lakcím, amerikai tartózkodás, magyar megbízás – mi történik adózási szempontból ebben a hibrid helyzetben? Egyre több magyar–amerikai kettős állampolgár vállal távmunkát magyar cégeknél, ám a jövedelem adókezelése különösen összetett, ha nincs nemzetközi adóegyezmény a két ország között. Cikkünk segít eligazodni a legfontosabb bevallási és adófizetési szabályok között.

Hol számít adókötelesnek a jövedelem?

Ha egy magyarországi cég megbízási szerződéssel foglalkoztat egy magyar–amerikai kettős állampolgárt, aki az USA-ból végzi a munkát, a fő kérdés az, hogy melyik országban kell adózni a megszerzett jövedelem után. Mivel a magánszemély magyar lakcímmel rendelkezik, így adóügyi illetősége magyar, azaz alapvetően Magyarországon keletkezik adókötelezettsége.

Ugyanakkor, ha a tevékenység túlnyomó része ténylegesen az Egyesült Államokban zajlik – például az ottani lakóhelyéről dolgozik –, és ott rendelkezik úgynevezett állandó bázissal is, akkor a külföldön végzett munka jövedelme külföldről származónak minősülhet. Ezt mindenképp érdemes rögzíteni a megbízási szerződésben, mert ennek adózási következményei lesznek.

Kell-e adóelőleget levonni a kifizetőnek?

Amennyiben a munkavégzés helye külföld – jelen esetben az USA –, és Magyarország nem kötött az Egyesült Államokkal kettős adóztatást elkerülő egyezményt, akkor a személyi jövedelemadó törvény értelmében a magyar kifizetőnek nem kell adóelőleget levonnia a külföldön végzett napokra eső jövedelemrész után.

A belföldi munkavégzéssel töltött időszakra (például ha évente 1-2 alkalommal Magyarországra látogat a konzultációk miatt) viszont már kell adóelőleget számolni és bevallani.

Hogyan kell bevallani a jövedelmet?

A kifizetőnek a jövedelmet a 08-as havi bevallásban kell feltüntetnie. A külföldről származónak minősülő rész a 315-ös sorba kerül, mivel nincs kettős adóztatást kizáró egyezmény. Az M30-as igazolásban is meg kell különböztetni a külföldi és a magyar vonatkozású jövedelmet – a levont adóelőleg csak a magyar munkanapokra vonatkozó részt érintheti.

Magánszemély szja-bevallása: mire figyeljen?

Év végén a magánszemélynek az szja-bevallásban szerepeltetnie kell a teljes jövedelmet, beleértve a külföldön szerzett részt is. Mivel nincs Magyarország és az USA között adóegyezmény, a külföldön megfizetett adót bizonyos feltételekkel lehet csak figyelembe venni. Az amerikai jövedelemadó 90%-a levonható a magyar adóból, de legfeljebb annyi, amennyi az adott jövedelemrész magyar adóterhe lenne. Fontos: csak akkor vehető figyelembe a külföldi adó, ha az adott jövedelemrész külföldről származik – tehát nem számolható el a magyarországi munkavégzésre jutó adóval szemben.

Összefoglalva: mire kell figyelni?

  • A munkavégzés helye meghatározó az adókötelezettség szempontjából.
  • A magyar lakcím miatt a magánszemély magyar adóilletőségű.
  • A külföldön végzett munka után nem kell adóelőleget levonni, de be kell vallani.
  • A magyarországi munkavégzés után viszont szükséges az előleg levonása és bevallása.
  • A külföldön megfizetett adó részben beszámítható, ha teljesülnek az szja-törvény feltételei.

Szeretnél konzultálni azzal kapcsolatban, hogy rád pontosan milyen szabályok érvényesek? Vedd fel velünk a kapcsolatot, hogy szakértőink segítenek átlátni a rád vonatkozó szabályokat.


Ez is érdekelhet

További hírek

Vedd fel velünk a kapcsolatot

Amennyiben felkeltettük az érdeklődésedet, akkor az alábbi elérhetőségeken jelentkezhetsz konzultációra

Jelentkezem konzultációra