Food truck-ok ellenőrzése: milyen szabályokat kell betartani?
A nyár és a rendezvényszezon kezdetével a food truckok száma egyre nő. Általánosságban elmondható, hogy az élelmiszerbiztonságot mindenhol meg kell teremteni és fenn kell tartani, függetlenül a vendéglátóhely típusától. Például a food trucoknak is meg kell felelniük az allergénekkel kapcsolatos tájékoztatási kötelezettségnek, és önellenőrző rendszereket kell működtetniük.
Czégai Fanni
A NÉBIH összegyűjtötte azokat a legfontosabb tudnivalókat, amelyekkel biztonsággal üzemeltethetőek a büfékocsik:
- Minden food trucknak rendelkeznie kell egy úgynevezett bázishelyszínnel. Itt végezhetnek olyan kiegészítő tevékenységeket, amelyek a forgalmazás során nem lehetségesek, például tárolás, tisztítás, fertőtlenítés, víztartályok feltöltése, előkészítés és a büfékocsi külső-belső takarítása.
- A szezonálisan működő food truckok esetében érdemes a szezont a HACCP-rendszer felülvizsgálatával és szükség esetén módosításával kezdeni. A működés során ügyelni kell a higiéniai és élelmiszerbiztonsági előírások betartására, valamint a nyersanyagok, félkész és késztermékek nyomon követhetőségének biztosítására. A hatósági ellenőrzések fontos kritériuma a HACCP-dokumentáció naprakész, pontos és szoros felügyelet alatt tartása.
- Az is alapvető fontosságú, hogy érvényes egészségügyi kézikönyvvel rendelkező munkavállalókat alkalmazzanak, akiknek a munkavégzés előtt képzésben kell részesülniük például az élelmiszerbiztonsági alapismeretekről és az egység részleteiről. A munkavállalók számára öltözőt, kézmosási lehetőséget és illemhelyet kell biztosítani.
- Alapvető fontosságú a hűtési lánc folyamatosságának biztosítása a teljes tevékenység során, a tárolástól az előkészítésen át a kiszolgálásig. Csak olyan mennyiségben készítsenek ételt, amely megfelelően tárolható, és amelyet nem nehéz hűteni vagy megfelelő hőmérsékleten tárolni. Különösen ajánlott a biztonságosan hőkezelt élelmiszerek elkészítése és értékesítése.
- A termékeket az értékesítés minden szakaszában védeni kell a por, az időjárás és a fogyasztók általi szennyeződéstől. A kis munkaterület miatt különösen fontos a keresztszennyeződés elkerülése. Ez a félkész és késztermékek elkülönítésével, a berendezések megfelelő használatával és a megfelelő személyi higiénia biztosításával érhető el.
- Tiszta fogyasztói pultokat, valamint asztalokat, padokat és székeket is biztosítani kell.
- A hulladékgazdálkodásról és -gyűjtésről sem szabad megfeledkezni. Fontos, hogy hulladékgyűjtő zsákok és kukák álljanak rendelkezésre, és azokat rendszeresen ürítsék. Végül pedig célszerű vészhelyzeti tervet készíteni előre nem látható események (pl. áramkimaradás, vízhiány) esetére.