Nem mindegy, mennyiért és hogyan adod el a zöldséget, gyümölcsöt – ezt figyeld a NAV szerint
Sokan értékesítik a nyári időszakban a kertjükben megtermelt zöldséget, gyümölcsöt, akár piacon, akár ismerősök körében. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azonban arra figyelmeztet: nem mindegy, milyen mértékben és formában teszed mindezt, ugyanis bizonyos határokon túl már adózási kötelezettséggel járhat az értékesítés. Ha kizárólag a saját kertedben megtermelt zöldséget, gyümölcsöt értékesíted, és az ebből származó …
Proactive Business Zrt.

Sokan értékesítik a nyári időszakban a kertjükben megtermelt zöldséget, gyümölcsöt, akár piacon, akár ismerősök körében. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) azonban arra figyelmeztet: nem mindegy, milyen mértékben és formában teszed mindezt, ugyanis bizonyos határokon túl már adózási kötelezettséggel járhat az értékesítés.
Ha kizárólag a saját kertedben megtermelt zöldséget, gyümölcsöt értékesíted, és az ebből származó bevételed nem haladja meg az évi 600 ezer forintot, akkor nem kell jövedelmet megállapítani – és nem kell adót fizetned.
Fontos azonban, hogy ez csak alkalmi eladás esetén érvényes. Ha a bevételed meghaladja a 600 ezer forintos határt, akkor az egész éves bevétel alapján kell kiszámolni az adóköteles jövedelmet.
Van egy kis könnyítés: ha az így számított adó összege nem éri el a 30 ezer forintot, akkor azt nem kell befizetni.
Mikor minősül üzletszerűnek a terményárusítás?
Amennyiben rendszeresen, visszatérően értékesítesz zöldséget, gyümölcsöt, akkor a NAV szerint ez már gazdasági tevékenységnek minősül, és áfaalanyiságot is eredményezhet.
Ez azt jelenti, hogy:
- Adószámot kell kérned
- Számlát vagy nyugtát kell adnod
- Áfabevallást kell készítened, ha nem választottál alanyi mentességet
Ilyen esetekben célszerű őstermelőként vagy egyéni vállalkozóként folytatni a tevékenységet – így szabályosan, a megfelelő adózási forma szerint működhetsz tovább.
Őstermelői és átalányadózási lehetőségek
Azoknak, akik már őstermelőként árusítanak, a NAV külön szabályokat biztosít:
- Ha az őstermelő éves bevétele nem haladja meg az 1 744 800 forintot, akkor nem kell jövedelmet számolnia, és szja-bevallást sem kell benyújtania.
- Az átalányadózást választó mezőgazdasági őstermelők pedig 17 448 000 forintos bevételi határig mentesülhetnek a személyi jövedelemadó alól.
Mi történik, ha elmulasztod a kötelezettségeket?
A NAV szerint a szabálytalanul értékesítőket súlyos szankciók fenyegetik. Ha valaki nem ad nyugtát vagy számlát, illetve nem jelentkezik be adóalanyként, az:
- Akár egymillió forintos mulasztási bírságot is kaphat
- Nyugtaadás vagy bejelentés elmulasztása esetén a bírság elérheti a kétmillió forintot is
- Komolyabb visszaéléseknél a NAV becsléssel is megállapíthatja a bevételt és az adót, és utólagos vizsgálatot is elindíthat
A saját termesztésű gyümölcs vagy zöldség értékesítése egy nagyszerű lehetőség lehet arra, hogy a felesleget pénzzé tedd – de fontos tisztában lenni azzal, hol húzódik a határ az alkalmi eladás és a vállalkozói tevékenység között.
600 ezer forintig adómentes lehet a bevétel, de afelett, vagy rendszeres árusítás esetén már adózási kötelezettségek is felmerülnek. Aki nem tartja be a szabályokat, komoly bírságokra és akár további NAV-vizsgálatokra is számíthat.
Ha nem vagy biztos abban, hogy rád melyik szabály vonatkozik, érdemes könyvelő vagy adótanácsadó segítségét kérni – vagy akár a NAV információs füzeteiben is tájékozódni.