Erre figyelj, ha táppénzen vagy vállalkozóként
Egyéni vállalkozóként – különösen, ha főállásban dolgozol – nem mindegy, mit teszel a betegszabadság ideje alatt. Számlázni például lehet, de nem mindegy, hogyan és mikor. Mutatjuk, mi befolyásolja a táppénzre való jogosultságot, és mire kell figyelni a járulékfizetésnél. Ha egyéni vállalkozóként keresőképtelenné válsz – például betegség miatt –, és erről orvosi igazolással is rendelkezel, akkor …
Proactive Business Zrt.

Egyéni vállalkozóként – különösen, ha főállásban dolgozol – nem mindegy, mit teszel a betegszabadság ideje alatt. Számlázni például lehet, de nem mindegy, hogyan és mikor. Mutatjuk, mi befolyásolja a táppénzre való jogosultságot, és mire kell figyelni a járulékfizetésnél.
Ha egyéni vállalkozóként keresőképtelenné válsz – például betegség miatt –, és erről orvosi igazolással is rendelkezel, akkor jogosult lehetsz táppénzre. Fontos azonban, hogy a keresőképtelenség ideje alatt nem végezhetsz olyan tevékenységet, amelyhez a személyes közreműködésed szükséges.
Ez a szabály különösen lényeges akkor, ha a vállalkozásod napi működése automatizált rendszerekre épül. Míg ezek a háttérfolyamatok önmagukban nem feltétlenül akadályozzák meg a táppénz igénylését, az aktív beavatkozás – például egy számla manuális kiállítása – már jogi szempontból gondot okozhat.
Egy esetleges ellenőrzés során az egészségbiztosítási szerv vizsgálhatja, hogy valóban fennállt-e a keresőképtelenség, és ha úgy találják, hogy a vállalkozó mégis tevékenykedett, az hatással lehet a táppénz megállapítására.
Járulékfizetési szabályok táppénz alatt
Ha a táppénz ideje alatt nincs személyes munkavégzés, akkor az egyéni vállalkozó az adott időszakra a minimális járulékalap arányos részét fizeti meg társadalombiztosítási járulékként és szociális hozzájárulási adóként.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden egyes táppénzes napra a garantált bérminimum harmincad részét kell számításba venni. Ezt az összeget le lehet vonni a havi járulékalapból – így csökken a fizetendő összeg.
Viszont ha a keresőképtelenség ideje alatt mégis történik vállalkozói tevékenység (például számlázás, ügyintézés), az adott napra a teljes járulékalapot kell megfizetni. Ilyenkor érdemes biztosra menni, és az adott napra is teljes összegben fizetni a járulékokat, így a NAV részéről sem merülhet fel jogvita.
Érdemes előre tervezni
Vállalkozóként nem könnyű „szabadságra menni” – betegszabadság esetén pedig még körültekintőbben kell eljárni. A táppénzre való jogosultság szempontjából a személyes közreműködés a kulcskérdés. Ha te magad dolgozol a vállalkozásban, minden egyes tevékenységed számít.
Ha automatizált rendszerekkel dolgozol, érdemes a működésüket úgy beállítani, hogy ne igényeljenek kézi beavatkozást a keresőképtelenség idején. Így biztosíthatod, hogy ne legyen probléma a táppénz megállapításával, és a járulékfizetés is szabályos legyen.