Nem fizet az ügyfél? Így indíthatsz hivatalos eljárást
Üzleti környezetben nem ritka, hogy egy partner késlekedik a fizetéssel, vagy egyáltalán nem teljesíti a tartozását. A következő összefoglalóban áttekintjük, milyen jogi lehetőségei vannak a hitelezőnek egy ilyen helyzet kezelésére. Ha a partner nem fizet, az első lépés gyakran a teljesítés visszatartása lehet, amennyiben a szerződéses viszony kétoldalú. Ez azt jelenti, hogy például egy vállalkozó …
Proactive Business Zrt.

Üzleti környezetben nem ritka, hogy egy partner késlekedik a fizetéssel, vagy egyáltalán nem teljesíti a tartozását. A következő összefoglalóban áttekintjük, milyen jogi lehetőségei vannak a hitelezőnek egy ilyen helyzet kezelésére.
Ha a partner nem fizet, az első lépés gyakran a teljesítés visszatartása lehet, amennyiben a szerződéses viszony kétoldalú. Ez azt jelenti, hogy például egy vállalkozó nem folytatja a munkát, vagy egy beszállító leállítja a szállítást, amíg a vevő nem egyenlíti ki a tartozását. Ez nem oldja meg a korábbi követelést, de megakadályozhatja a további veszteséget, és nyomást gyakorolhat az adósra.
A következő gyakori eszköz a fizetési felszólítás, amely egy hivatalos hangvételű írásbeli figyelmeztetés. Ebben a hitelező jellemzően rövid határidőt szab meg a teljesítésre, és megjelölheti a késedelem jogkövetkezményeit is, például a késedelmi kamatot vagy a behajtási költségátalányt. Bár nem kötelező ügyvédet bevonni, célszerű, mert egy jogilag megfelelő felszólítás akár felszámolási eljárás alapja is lehet.
Fizetési meghagyásos eljárás is kezdeményezhető: ez egy gyors és költséghatékony lehetőség a pénzkövetelések érvényesítésére, különösen 3–30 millió forint közötti követelések esetén. Amennyiben az adós 15 napon belül nem vitatja a meghagyást, az jogerőssé válik és végrehajtható lesz. Ha viszont ellentmondás érkezik, az eljárás perré alakul.
Ha nincs más lehetőség, vagy az adós vitatja a követelést, akkor polgári peres eljárást lehet indítani. Ez lassabb és költségesebb, de lehetőséget ad például ideiglenes intézkedések kérésére is, ha a hitelező tart attól, hogy az adós elrejti a vagyonát.
Jogosan végrehajtást csak akkor lehet kérni, ha már van jogerős és végrehajtható határozat. A végrehajtó ekkor például a bankszámlán keresztül, ingó vagy ingatlan lefoglalásával próbálja behajtani az összeget. A gyakorlatban a leggyorsabb módszer a bankszámlák inkasszója, de ez csak akkor hatékony, ha van miből behajtani az összeget.
Felszámolási eljárás is kezdeményezhető, amennyiben az adós cég és fizetésképtelennek tekinthető. Ez nemcsak a követelés rendezésének lehetősége, hanem komoly nyomásgyakorlás is, hiszen az adós elveszíti az irányítást a cég felett, és egyéb hátrányokkal is szembesülhet (pl. hitelek felmondása).
Felmerülhet a büntetőfeljelentés lehetősége is, de csak akkor, ha bűncselekmény – például csalás – gyanúja is fennáll. A puszta nemfizetés még nem alapozza meg a büntetőjogi fellépést, de ha az adós szándékosan megtévesztette a hitelezőt, már indokolható lehet a rendőrségi bejelentés. Ez ugyan nem jár költséggel, de a hitelező az eljárás felett elveszíti a kontrollt.
A hitelezőknek több jogi lehetőség is rendelkezésükre áll, ha az üzleti partner nem fizet. A legcélszerűbb eszköz kiválasztása az adott helyzet részleteitől, a tartozás összegétől és az adós magatartásától függ. Érdemes minden esetben jogi tanácsot kérni, mielőtt lépünk.