Júliustól új szabályok az egyszerűsített foglalkoztatásban: mit jelent a 120 napos korlát?
2025 nyara fontos változást hozott az egyszerűsített foglalkoztatás szabályozásában. Július 1-jétől már nem lehet külön-külön számítani az időkeretet az egyes munkaviszonyokra – ehelyett munkavállalónként, összesítve kell figyelni az éves 120 napos korlátot. De mit jelent ez pontosan, és hogyan értelmezi a helyzetet a NAV? Segítünk eligazodni az új szabályok között. Az egyszerűsített foglalkoztatás (EFO) éves …
Proactive Business Zrt.

2025 nyara fontos változást hozott az egyszerűsített foglalkoztatás szabályozásában. Július 1-jétől már nem lehet külön-külön számítani az időkeretet az egyes munkaviszonyokra – ehelyett munkavállalónként, összesítve kell figyelni az éves 120 napos korlátot. De mit jelent ez pontosan, és hogyan értelmezi a helyzetet a NAV? Segítünk eligazodni az új szabályok között.
Az egyszerűsített foglalkoztatás (EFO) éves időbeli korlátját 2025. július 1-től már nem munkaviszonyonként, hanem személyenként kell számolni. Ez azt jelenti, hogy ha egy dolgozó több alkalommal is vállal idénymunkát, alkalmi munkát, vagy ezek kombinációját, akkor az összes ilyen munkaviszonya összesen legfeljebb 120 napig tarthat az adott naptári évben.
A jogszabályváltozás a 2024. évi LXXIV. törvény alapján lépett életbe, és az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvényt módosította.
Hogyan számoljuk 2025-ben a 120 napot?
Mivel a szabály év közben, július 1-jével lépett hatályba, sokakban felmerült a kérdés: az év első felében ledolgozott napokat is bele kell számolni a 120 napba, vagy csak a második félévtől kezdjük a számítást?
A NAV állásfoglalása szerint a 120 napos limit 2025-ben csak a július 1. utáni időszakra vonatkozik. Vagyis, ha valaki az év első felében már kihasználta a 120 napos keretet, akkor is dolgozhat még egyszerűsített foglalkoztatásban a második félévben – újabb 120 napot. Így elméletileg akár 240 nap is ledolgozható 2025-ben ilyen formában, feltéve, hogy a munkavállaló különböző munkáltatókkal köt munkaviszonyt.
Példák a gyakorlatból
- Ha valaki júliusig nem dolgozott EFO-val:
Ő az év második felében maximum 120 napot vállalhat ebben a foglalkoztatási formában. A napokat nem kell arányosítani, tehát a fél évre is él a teljes keret. - Ha valaki már júliusig kimerítette a 120 napot:
Akkor az év hátralévő részében ismét ledolgozhat 120 napot egyszerűsített foglalkoztatásban, de csak más munkáltatónál. Ez az értelmezés jelentős lehetőséget nyit meg a munkaadók és a dolgozók előtt is. - Ha egy napon két munkáltatónak dolgozik valaki:
Az adott nap csak egy napként számít bele a keretbe. Hiába fizet két munkáltató közterhet, az éves korlát szempontjából a nap egyszer számít.
És mi van az alkalmi munkával?
Az alkalmi munkavégzésre önálló, éves 90 napos korlát vonatkozik. Ez független a 120 napos összesített szabálytól. Ha valaki egy adott munkáltatónál már kimerítette ezt a 90 napot, akkor ugyanannál a cégnél nem dolgozhat tovább alkalmi munkásként. Ugyanakkor másik munkáltatónál a keret újraindul, és dolgozhat akár újabb 90 napot.
A NAV az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony bejelentése előtt lehetőséget ad arra, hogy a munkáltató elektronikusan lekérdezze a dolgozó addigi napjainak számát. Ehhez a munkáltató jogosult a munkavállaló adóazonosító jelét, tajszámát és nevét bekérni és kezelni.
A lekérdezés elérhető a NAV Mobil applikációban, és az ONYA (Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás) is figyelmeztet a hibára, ha a bejelentés túllépné a szabályozási kereteket – még a benyújtás előtt.
Összegzés
A 2025-ös szabályváltozás lényege, hogy az egyszerűsített foglalkoztatás időkeretét személyhez kötik, nem munkaviszonyhoz. Ez elsőre szigorításnak tűnhet, de a NAV értelmezése alapján 2025-ben még kedvező lehetőségek is nyílnak, főleg azok számára, akik év közben váltanak munkáltatót.
A félreértések elkerülése érdekében mind a munkáltatóknak, mind a dolgozóknak érdemes előzetesen ellenőrizni a keretkihasználtságot, hogy ne ütközzenek jogszabályba.