Hibás számlaadat-szolgáltatás? Ne vegye félvállról!
A számlaadat-szolgáltatás elmulasztása vagy hibás teljesítése súlyos következményekkel járhat, hiszen a bírság akár 500 ezer forint is lehet számlánként. A Deloitte adótechnológiai szakértői szerint érdemes komolyan venni az adatszolgáltatási kötelezettségeket és rendszeresen felülvizsgálni a gyakorlatot.
Czégai Fanni
Az Online Számlarendszer és az adatszolgáltatás fontossága
Az online számlarendszer közel hat éve van jelen az adózók életében, és azóta jelentős változásokon ment keresztül. Mára szinte minden kimenő számla ilyen adatszolgáltatási kötelezettség alá esik, értékhatárra tekintet nélkül. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) egyre nagyobb figyelmet fordít az online számlarendszerben jelentett adatok vizsgálatára, mivel céljuk, hogy az adózók számára előkészítsék az áfabevallás-tervezetet. Ennek érdekében kiemelten fontos a jelentett adatok minősége és helyessége.
A mulasztás és hibák kockázata
A NAV idén májusban értesítést küldött minden adózónak, akinél több hibás vagy sikertelen adatszolgáltatást tapasztalt. Kiemelték, hogy a számlák sorszámának egyedinek kell lennie, és a helyes, a számlaképen is látható adatokkal kell jelenteni a számlainformációkat. A kötelező mezők kitöltésének elmulasztása esetén az online számlarendszer elutasítja az adatszolgáltatást.
A bírság kockázata
„Az elmulasztott vagy hibás adatszolgáltatás mulasztási bírság kiszabásának kockázatával járhat, ami elérheti a számlánkénti 500 ezer forintot is. Az ellenőrzési tapasztalatok azt mutatják, hogy a mulasztási bírság tényleges kockázatot jelent, és kiszabásra is kerül minden olyan esetben, amikor az adózó a felhívás ellenére sem pótolja, javítja az érintett adatszolgáltatást” – mondta Fábián Dorottya, a Deloitte adóosztályának partnere.
Különös figyelmet igénylő tranzakciók
A speciális tranzakciók megfelelő jelentése, mint például a DRS-díj vagy a göngyöleget tartalmazó számlák tételeinek helyes riportálása, nehézséget jelenthet a számlakibocsátók számára. Minden olyan társaságnak, amely értesítést kapott a NAV-tól, indokolt a hiányosságok részletes vizsgálata és a szükséges javítások elvégzése.
A technikai megoldások szerepe
Sík Richárd, a Deloitte adóosztályának igazgatója szerint a hibás számlák mennyisége jelentős is lehet, ezért a hibák manuális javítása nagy időráfordítást igényelhet. Érdemes fontolóra venni technikai megoldások használatát, például a számlák tömeges technikai érvénytelenítését és újraküldését.
Rendszeres felülvizsgálat és elővigyázatosság
Az adatszolgáltatási gyakorlat számos hibás elemet is tartalmazhat, amelyek nem kerültek felszínre az adóhatóság tavaszi értesítése során, de egy ellenőrzés során feltárásra kerülhetnek. A Deloitte szakértői felhívják a figyelmet arra, hogy azon számlakibocsátóknak is érdemes felülvizsgálniuk jelenlegi adatszolgáltatási gyakorlatukat, akik nem kaptak értesítést a NAV-tól.
Összegzés
A számlaadat-szolgáltatás helyessége kiemelten fontos, hiszen a hibák súlyos bírságokat eredményezhetnek. Az adózóknak érdemes rendszeresen felülvizsgálniuk gyakorlatukat, különösen a speciális tranzakciók esetében, és fontolóra venni technikai megoldások alkalmazását a hibák minimalizálása érdekében. Ne vegye félvállról a számlaadat-szolgáltatást, mert a következmények súlyosak lehetnek!