Júliustól új korszak kezdődik a foglalkoztatás ellenőrzésében
2025. július 1-jétől új eszközzel bővül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) gazdaságfehérítő arzenálja: bevezetik a foglalkoztatotti jogviszonyt tisztázó eljárást, amelynek célja a jogszerű foglalkoztatás elősegítése és a munkavállalók védelme. Az új szabályozás nemcsak átláthatóbb működést hoz, de lehetőséget is biztosít a hibák önkéntes rendezésére – még mielőtt bírságot szabnának ki. Az új rendszer lényege, …
Proactive Business Zrt.

2025. július 1-jétől új eszközzel bővül a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) gazdaságfehérítő arzenálja: bevezetik a foglalkoztatotti jogviszonyt tisztázó eljárást, amelynek célja a jogszerű foglalkoztatás elősegítése és a munkavállalók védelme. Az új szabályozás nemcsak átláthatóbb működést hoz, de lehetőséget is biztosít a hibák önkéntes rendezésére – még mielőtt bírságot szabnának ki.
Az új rendszer lényege, hogy a NAV nem azonnal bírságol, hanem először figyelmezteti a munkáltatót az észlelt eltérésekre – például ha hiányzik egy járulékbevallás vagy nem történt meg a foglalkoztatási jogviszony lezárásának bejelentése.
Ez különösen fontos, mert az eltérések sokszor nem szándékos csalásból, hanem adminisztratív hibákból erednek. A cél tehát nem a büntetés, hanem a helyesbítés.
A figyelmeztetést követően 15 nap áll rendelkezésre a hiányosság pótlására, ellenkező esetben a munkáltató alkalmazottanként akár 100 ezer forint mulasztási bírságra számíthat.
Mire érdemes most figyelniük a cégeknek?
A NAV már 2021 óta rendszeresen értesíti azokat a munkáltatókat, ahol eltérést tapasztal. 2024 decembere és 2025 áprilisa között már több mint 50 ezer figyelemfelhívó levelet küldött ki. Bár az eljárás júliustól élesedik, az adóhatóság nyárra még biztosít időt az önkéntes helyesbítésre.
Ezért minden munkáltatónak érdemes átvizsgálnia a járulékbevallásait és a foglalkoztatási bejelentéseit. Különösen fontos, hogy a jogviszony kezdete és vége is megfelelően rögzítve legyen, és a foglalkoztatás időszakára járulékbevallás is készüljön. Az adóhatóság ugyanis összeveti a kétféle adatot, és az eltérések azonnal szemet szúrnak.
Az új eljárás célja egyértelmű: támogatni a jogkövető munkáltatókat, és rendezni a munkavállalók jogviszonyait. A NAV nem elsőként szankcionál, hanem előbb lehetőséget biztosít a javításra – ez pedig különösen fontos lehet a kisebb cégek, egyéni vállalkozók számára.
Aki viszont nem él a lehetőséggel, annak komoly bírságokkal kell számolnia. Ezért érdemes időben cselekedni, átnézni a dokumentációkat, és – ha kell – könyvelő vagy adótanácsadó segítségét kérni.
Jelentkezz egy személyes konzultációra, és átnézzük együtt a vállalkozásod helyzetét! Segítünk feltárni a kockázatokat, és időben lépni, hogy elkerüld a bírságokat.