Fontos adóbevallási határidők KATA-s vállalkozóknak
A 2023-as adóév fontos határidejei közelednek a folyamatosan működő, kisadózó vállalkozások tételes adója (KATA) szerint adózó egyéni vállalkozók számára. A legfontosabb információk áttekintése segít a vállalkozóknak a határidők betartásában és az adóbevallások pontos elkészítésében.
Czégai Fanni
A KATA szerinti bevallás és annak határideje
Elsősorban, a KATA szerint adózó egyéni vállalkozóknak 2024. február 26-áig kell teljesíteniük a bevallásadási kötelezettségüket a 2023-as adóévre vonatkozóan. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozóknak nyilatkozniuk kell a 2023-ban elért bevételük nagyságáról és azokról a hónapokról, amelyek a tételes adó fizetésével érintettek. Fontos megjegyezni, hogy ez a nyilatkozat bevallásnak minősül a jogkövetkezmények szempontjából, tehát rendkívül fontos a pontos és időben történő benyújtás.
A személyi jövedelemadó bevallása
Amennyiben az egyéni vállalkozónak a személyi jövedelemadóról szóló törvény (SZJA-törvény) hatálya alá tartozó jövedelme is van, úgy ne feledkezzen meg a 23SZJA bevallás benyújtásáról sem, amelynek határideje 2024. május 21. Ez különösen fontos azok számára, akik többféle jövedelemforrással rendelkeznek, mivel a különböző jövedelem-típusok eltérő bevallási követelményekkel bírnak.
KATA és az őstermelés
Külön figyelmet érdemel az a helyzet, amikor egy KATA szerinti adóalany egyéni vállalkozó az adóév során mezőgazdasági őstermelői tevékenységet is folytat. Ebben az esetben a vállalkozónak a két tevékenységhez kapcsolódó költségeket a bevételek arányában kell megosztania, feltéve, hogy az őstermelői tevékenysége esetében tételes költségelszámolást alkalmaz. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozóknak gondosan kell nyilvántartaniuk bevételeiket és kiadásaikat, hogy az adóbevallás során pontosan el tudják számolni a költségeket.
Összefoglalás
A KATA szerint adózó egyéni vállalkozók számára fontos, hogy tisztában legyenek a bevallási kötelezettségeikkel és a kapcsolódó határidőkkel. A pontos és időben történő bevallás elengedhetetlen az adójogi kötelezettségek teljesítéséhez, valamint az esetleges bírságok és jogkövetkezmények elkerüléséhez. Amennyiben egyéni vállalkozók mezőgazdasági őstermelői tevékenységet is folytatnak, különös figyelmet kell fordítaniuk a költségek megfelelő elszámolására. Az előírt határidők és szabályok betartásával a vállalkozók zökkenőmentesen teljesíthetik adózási kötelezettségeiket.