Állami támogatott lakáshitel 3% kamattal – mikor teljesül a biztosítási feltétel?
2025 szeptemberétől igényelhetik az első lakásukat vásárlók az állami támogatással nyújtott, kedvezményes, 3 százalékos kamatozású lakáshitelt. A konstrukció egyik kulcsfeltétele a legalább két éves folyamatos társadalombiztosítási jogviszony megléte. A cikkben részletesen ismertetjük, hogy pontosan mit jelent ez a követelmény, és kik minősülnek biztosítottnak a társadalombiztosítási rendszerben. Sokan tévesen gondolják, hogy ha valaki Magyarországon igénybe veheti …
Proactive Business Zrt.

2025 szeptemberétől igényelhetik az első lakásukat vásárlók az állami támogatással nyújtott, kedvezményes, 3 százalékos kamatozású lakáshitelt. A konstrukció egyik kulcsfeltétele a legalább két éves folyamatos társadalombiztosítási jogviszony megléte. A cikkben részletesen ismertetjük, hogy pontosan mit jelent ez a követelmény, és kik minősülnek biztosítottnak a társadalombiztosítási rendszerben.
Sokan tévesen gondolják, hogy ha valaki Magyarországon igénybe veheti a társadalombiztosítási támogatással járó egészségügyi ellátást, akkor biztosított is. Ez azonban nem minden esetben igaz.
Például nem minősül biztosítottnak az, aki:
- nappali tagozatos hallgatóként jogosult tb-támogatott ellátásra,
- egészségügyi szolgáltatási járulékot fizet,
- vagy passzív jogon gyermekgondozási díjat (gyed, gyes) kap.
Ezek az esetek nem minősülnek biztosítási jogviszonynak, így nem felelnek meg a lakáshitel igénylésének egyik feltételének.
Ki minősül biztosítottnak?
A társadalombiztosítási törvény (2019. évi CXXII. törvény 6. §) szerint biztosítottnak számít az a személy, aki biztosítási jogviszonyban áll. Ez magában foglalja többek között:
- a munkaviszonyt,
- az egyéni vállalkozói jogviszonyt,
- a társas vállalkozói jogviszonyt.
Az ilyen jogviszonyok fennállása esetén beszélünk biztosított státuszról.
Kivételes helyzetek
Bizonyos esetekben előfordulhat, hogy a magyar állampolgár Magyarországon folytat keresőtevékenységet, de mégsem minősül biztosítottnak a társadalombiztosítás szempontjából:
- Nemzetközi szervezeteknél dolgozók: Ha valaki például nemzetközi szerződés alapján egy nemzetközi szervezet alkalmazottja (pl. ENSZ), és annak szociális biztonsági rendszere alá tartozik, akkor nem rendelkezik magyar biztosítási jogviszonnyal.
- Európai parlamenti képviselők: Az európai parlament biztosítási rendszerébe tartoznak, így nem biztosítottak a magyar TB rendszerben.
- Duális képzés keretében gyakorló hallgatók: A képzés részeként, hallgatói munkaszerződés alapján végzett szakmai gyakorlat ideje alatt nem minősülnek biztosítottnak.
Mit jelent a folyamatos társadalombiztosítási jogviszony?
A lakáshitel egyik alapfeltétele a folyamatos társadalombiztosítási jogviszony megléte az igénylés előtt legalább két évvel. Ez azt jelenti, hogy a biztosítási jogviszonyok között legfeljebb 30 napos megszakítás lehet.
Tehát ha egy biztosítási jogviszony megszűnik, és a következő csak később jön létre, a két jogviszony között nem telhet el több mint 30 nap. Ez a szabály biztosítja, hogy a jogosult folyamatos biztosítotti státusszal rendelkezzen a hitelkérelem benyújtásakor.
A kedvezményes, 3 százalékos kamatozású állami lakáshitel egyik legfontosabb feltétele a legalább két év folyamatos társadalombiztosítási jogviszony. Fontos tisztában lenni vele, hogy az egészségügyi ellátások igénybevétele vagy bizonyos támogatások megléte nem feltétlenül jelenti a biztosított státuszt. A jogosultság megítélésénél kizárólag a biztosítási jogviszonyok minősülnek döntőnek.
Ha te is szeretnéd kihasználni ezt a kedvező, támogatott hitelkonstrukciót, mindenképp érdemes pontosan átnézned a társadalombiztosítási helyzetedet, és ha kell, kérj szakértői segítséget, hogy biztosan megfelelj a feltételeknek.
Ha szeretnéd átbeszélni a személyes lehetőségeidet, keress bátran, és egyeztessünk konzultációt! Segítek eligazodni a részletekben, hogy ne maradj le a számodra legjobb megoldásról.